Previous Alumni Award Winners – Athens State University
2019 Alumni Awards Recepients

Charlie Donald
Distinguished Alumnus Award

Heather Mueller
Distinguished Alumna Award

Laura Poe
Outstanding Alumna in Arts and Sciences

Deborah Ward
Outstanding Alumna in Business

Melanie Barkley
Outstanding Alumna in Education

Mark Eady
Outstanding Recent Graduate Award

Melinda Simpkins
Outstanding Recent Graduate Award

Betty Marks
Alumna Loyalty Award

Henri Helstowski
Alumna Loyalty Award

2018 Alumni Awards Recepients

Mary Hovater
Distinguished Alumna Award

Sheila Byrd
Outstanding Alumna in Arts and Sciences

George Hubert
Outstanding Alumnus in Business

Travis Schrimsher
Outstanding Alumnus in Education

Amanda Elgin
Outstanding Recent Graduate Award

Joe Brasher
Dr. Angeline Nazaretian Distinguished Service Award

2017 Alumni Awards Recepients

Dale Strong
Distinguished Alumnus Award

Kristopher Reisz
Outstanding Alumnus in Arts and Sciences

Charles Seifried
Outstanding Alumnus in Business

Dr. Katie Kinney
Outstanding Alumna in Education

Nathan Rodriguez
Outstanding Recent Graduate Award

Dr. Betty Dean Newman
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

Sen. Arthur Orr
Dr. Angeline Nazaretian Distinguished Service Award

Richard Morris
Alumnus Loyalty Award

2016 Alumni Awards Recepients

Ralph Freehauf '73
Distinguished Alumnus Award

Ginger Stone '04
Outstanding Achievement Award in Arts and Sciences

Joyce Luker '93
Outstanding Achievement Award in Business

Mark Lambert '12
Outstanding Achievement Award in Education

Javier Morales '08
Outstanding Recent Graduate Award

Rick Mould- Former VP for University Advancement
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

2015-winners

Gayle Miriam “Mimi” Hughes ’81
Distinguished Alumna Award

Kelsey Hughes Ryon ’09
Outstanding Recent Graduate Award

Dr. Bert Hayes
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

Billy and Deborah Putman (D & B Concessions)
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

Dr. Sandra Sims-deGraffenried & Dr. Bob Glenn

Dr. Sandra Sims-deGraffenried ’67 & ’70
Distinguished Alumna Award

2013-winners

James Anthony Clifton ‘11
Distinguished Alumnus Award

Dr. Kenneth Dunivant ‘75
Distinguished Alumnus Award

Robert Ford ‘71
Distinguished Alumnus Award

Dr. Amanda Branscombe
Dr. Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award

Steve Clark
Distinguished Support Staff Award

Paulette Young '81 and Classic Catering
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

2012-winners

Julius Edward "Chuck" Meriwether ’78
Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year

Representative Todd Greeson ’97
Outstanding Alumnus in Arts and Sciences

Sharon Denise Zirbel ’75
Outstanding Alumna in Business

Ann Entrekin ’70
Outstanding Alumna in Education

Dr. Mark Durm ’89
Loraine B. Pabst Outstanding Commitment to Teaching

Teresa Suit '82
Dedicated Support Staff Award

Berval and Sandi Bennett ’67
Deweese and Jim Beasley Appreciation Award

Mary Catherine Dickens ‘93- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumna of the Year
Gail Bergeron- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Deborah Wills ’73- Outstanding Alumna in Arts and Sciences Award
Dr. Jeanne Payne ‘78- Outstanding Alumna in Education Award
Felicia Mucci ‘93- Dedicated Support Staff Award
Dr. Tracy Lowery ’79- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumna of the Year
George Williams ’65- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Lt. Colonel Jim Hawkins ’90- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences Award
Mark Slate ’71- Outstanding Alumnus in Education Award
Lakin Collins ‘92- Outstanding Alumna in Business Award
Jerald Ray Douthit ‘63- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Celeste Bedingfield- Dedicated Support Staff Award
The News Courier- Deweese and Jim Beasley Alumnus Appreciation Award
2000 - 2009
2009
Terry Greer ‘89- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year
Frazier Douglass- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Brent Jordan ‘96- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences Award
Suzanne Joiner ‘74- Outstanding Alumna in Education Award
Sandra Ables ‘84- Outstanding Alumna in Business Award
John Wayne King ‘71- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Suzanne Sims ‘83- Dedicated Support Staff Award
Walt Merritt ‘69- Alumni Spirit Award
Canebrake Golf Club- Deweese and Jim Beasley Alumnus Appreciation Award
2008
Stan Pylant ’81- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year
Lisa Rich- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Dwight Cooley ‘74- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences Award
Sandra Davis ‘70- Outstanding Alumna in Education Award
Michael Grisham ‘73- Outstanding Alumnus in Business Award
Vacant- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Jerry Bradford- Dedicated Support Staff Award
Dan Havely- Deweese and Jim Beasley Alumnus Appreciation Award
2007
Robin Carter Clem ’94- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumna of the Year
Dorothy Gasbarro ‘80- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Dwight Gooch ‘81- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences Award
Donald Entrekin ‘69- Outstanding Alumnus in Education Award
Melisa Zwilling ‘95- Outstanding Alumna in Business Award
Mike English ‘72- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Lisa Payne ‘91- Dedicated Support Staff Award
Carol Malone ‘75- Alumni Spirit Award
2006
Sheriff Mike Blakely ’81- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year
Dr. Robert Burkhardt- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Bonny O’Brien-Fannell ’97- Outstanding Alumna in Arts and Sciences
Martha Garner Chandler ’70- Outstanding Alumna in Education Award
David W. Poole ’81- Outstanding Alumnus in Business Award
Mack Vinson ’53- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Tracy Hicks- Outstanding Staff Award
Bob Labbe ’95- Beasley Alumnus Appreciation Award
2005
Rep. Mike Ball ’04- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year
Dr. Virgiana Hamm- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Ronald Ray Austin ’76- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences
Pam Gothart ’95- Outstanding Alumna in Education Award
Dr. Brenda Harper ’93- Outstanding Alumna in Business Award
Jerry Evans- Beasley Alumnus Appreciation Award
Shirley Williams ’74- Clio Lovin Alumnus Loyalty Award
Penny Roberts ’90- Outstanding Staff Award
2004
Dr. Glenn Conner ‘77- Lydia Malvina Hammerly Distinguished Alumnus of the Year
Dr. Joe Brasher- Loraine B. Pabst Commitment to Teaching Award
Louise Steele ‘41- Clio Lovin Alumna Loyalty Award
Chip Dobbs ‘95- Outstanding Alumnus in Business Award
Nelson Simmons ‘76- Outstanding Alumnus in Arts and Sciences Award
Diana Johnson ’95- Outstanding Alumna in Education Award
Deborah Schaus ’90- Outstanding Staff Award
Marion Allfrey and Dr. Robert Pittman- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
2003
Dr. Joe Slate ’61- Distinguished Alumnus of the Year
Jeff Bass ’81- Outstanding Alumnus in Business Award
Annelle Craig ’65- Outstanding Alumna in Arts and Sciences Award
Dr. Diane Hudson- Outstanding Commitment to Teaching
Janet Newman-Smith ’68- Alumni Loyalty Award
2002
Dr. Mabry Miller ’37- Distinguished Alumnus of the Year
Garth Lovvorn ’69- Outstanding Alumnus in Business Award
Larry Sinyard ’71- Outstanding Alumnus in Education Award
Dr. Jenita Smith ’88 and ’90- Outstanding Alumna in Arts and Sciences
Dr. Tim Jones- Outstanding Commitment to Teaching
Margaret Kaucher ’39- Alumni Loyalty Award
Senator Tom Butler- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
Janet Newman Smith ’68- Alumni Spirit Award
2001
Jerry Newby ’72- Distinguished Alumnus of the Year Award
Bill Dunnavant ’71- Outstanding Alumnus in Business Award
James Miner ’70- Outstanding Alumnus in Education Award
Gina Hanserd ’91- Outstanding Alumna in Arts and Sciences Award
Dr. Harry Joiner- Outstanding Commitment to Teaching Award
Betty Ruth-Oliver ’82- Alumni Loyalty Award
Dr. Angie Nazaretian- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
Mason McCary ’75- Alumni Spirit Award
2000
Dr. Susan Parker- Distinguished Alumna of the Year Award
Joe Ann Crutcher- Alumna Loyalty Award
Mignon Bowers- Outstanding Achievement in Business Award
Vickie Linley- Outstanding Achievement in Education Award
Rev. Dorsey Walker- Outstanding Achievement in Arts and Sciences
Dr. James Haynes- Outstanding Commitment to Teaching
Billy Ray- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
Steve Hall- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
Daisey Davis- Jim and Deweese Beasley Appreciation Award
Shirley G. Bozeman ’77- Alumni Spirit Award
Shirley C. Williams ’74- Alumni Spirit Award
1990 - 1999
1999
James Fry- Alumnus of the Year
Dr. Thomas Jandebeur- Commitment to Teaching
Mabry B. Miller- Loyalty Award
Polly Tingle Saunders- Loyalty Award
Mildred Haley Sutton- Loyalty Award
Joan and the late Jimmy Harris- Alumni Appreciation Award
Honorable Bud Cramer- Alumni Appreciation Award
Dr. Mary Jane Caylor- Alumni Appreciation Award
Thomas Buford Eubanks- Achievement in Business
Lynn Holladay- Achievement in Education
Chief Compton C. Owens, III- Achievement in Humanities and Social Sciences
Dr. Betty Vaughn- Achievement in Science and Mathematics
Dr. Joe Brasher- Alumni Spirit Award
Anthony F. Smith- Alumni Spirit Award
John Newbill- Alumni Spirit Award
1998
Anita Raby- Alumna of the Year
Annie Beadles Sanders Gish- Loyalty Award
Dr. Carlton Whitt- Loyalty Award
Dr. Elizabeth Hall- Commitment to Teaching
Stan Pylant- Achievement in Business
Kimberly LaFevor- Achievement in Education
William Swindell- Achievement in Humanities and Social Sciences
Bettye Moore- Achievement in Science and Mathematics
Ronnie Dukes- Alumni Appreciation Award
Doug Griffin- Alumni Appreciation Award
Fred Martin, Jr.- Alumni Appreciation Award
1997
Mack Vinson- Alumnus of the Year
Frances Powers Wilson- Loyalty Award
Dr. Curtis Coleman- Commitment to Teaching
Charles Durham- Achievement in Business
Dr. Nofflet D. Williams- Achievement in Education
Phillip Reyer- Achievement in Humanities and Social Sciences
Debra Fuller- Achievement in Science and Mathematics
William Crutcher- Alumni Appreciation Award
Ronnie Dukes- Alumni Appreciation Award
James Waybright- Alumni Appreciation Award
1996
Jill Osborne Adams- Achievement in Education
Mary Ellen Walters Maxwell- Achievement in Humanities and Social Sciences
Dr. Sandra Martin McLeod- Alumni of the Year
Dr. Robert H. Murphree- Commitment to Teaching
Harvey Pride, Jr.- Achievement in Business
Johnny Rheams, Jr.- Loyalty Award
Dr. Frank Westmoreland- Achievement in Science and Mathematics
Everyone who helped raise funds for the New Library- Appreciation Award
1995
Robert Allen Tinnon- Alumnus of the Year
Dr. Betty Dean Newman- Commitment to Teaching
Sandra Carlisle Bennett- Loyalty Award
Sen. Albert C. McDonald- Alumni Appreciation Award
Wilson White- Alumni Appreciation Award
Michael Fessler- Achievement in Business
Dr. Robert Frazier- Achievement in Education
Rev. John S. Smith- Achievement in Humanities and Social Sciences
Dr. William R. Harrison- Achievement in Science and Mathematics
1994
Dr. James Bailey- Alumnus of the Year
Dr. Dan Jones- Commitment to Teaching
Anna Hatchett Holland- Loyalty Award
Gov. George C. Wallace, Sr.- Alumni Appreciation Award
Charlie Donald- Achievement in Business
Dr. Sandra Sims-deGraffenried- Achievement in Education
Rev. Horace Bass- Achievement in Humanities and Social Sciences
Dr. Bruce Ferguson- Achievement in Science and Mathematics
1993
Dr. Mark McDaniel- Alumnus of the Year
Dr. Myra Ashley- Commitment to Teaching
Deweese D. Beasley- Loyalty Award
Virginia B. Wright- Achievement in Business
Dr. Sandra F. Price- Achievement in Education
Rev. William Edd Templeton- Achievement in Humanities and Social Sciences
Dr. Joseph K. McDonald- Achievement in Science and Mathematics
Sen. Jim Smith- Appreciation Award
Rep. Tommy Carter
1992
Dr. Azalia Francis Smith Moore- Alumna of the Year
Dr. Joe Slate- Commitment to Teaching
Mr. and Mrs. Bill Bass- Loyalty Award
Marty Bruce- Achievement in Behavioral Science
Vernon Lane- Achievement in Business
Janet Newman Smith- Achievement in Education
Nanci Pierce Kincaid- Achievement in Humanities and Social Sciences
Kathaleen Marshall Bloomberg- Achievement in Science
1991
Dr. Mildred Caudle- Alumna of the Year
Dr. Penne Laubenthal- Commitment to Teaching
Berval Bennett- Loyalty Award
Kathryn Garner- Achievement in Behavioral Sciences
C. Leon Simmons- Achievement in Business
Nancy Leopard Cutts- Achievement in Education
Phillip Morris- Achievement in Humanities and Social Sciences
George Williams- Achievement in Science
1990
Pat Powell Murrell- Distinguished Alumna
Harry Miller (Deceased)- Distinguished Alumni
Dr. William Short- Commitment to Teaching
Professor Oba E. Belcher- Commitment to Teaching
Dr. Angeline A. Nazaretian- Commitment to Teaching
Dr. Lorainne B. Pabst- Commitment to Teaching
Prof. Barbara Brooks- Commitment to Teaching
Dr. Mildred Witt Caudle- Loyalty Award
1980 - 1989
1989
Ernest Adams- Distinguished Alumni
Dr. David Tucker- Commitment to Teaching
1988
Caroline Page- Distinguished Alumna
Jean Drinkard Skelton- Distinguished Alumna
David U. Patton- Distinguished Alumni
Dr. Herman Griffin- Commitment to Teaching
1987
Leon Simmons, Distinguished Alumni
Jerome Wenger, Distinguished Alumni
Ellie Glasscox, Distinguished Alumna
Dr. Ronald McNutt, Distinguished Alumni
John Chambers, Distinguished Alumni
Elva McLin, Commitment to Teaching
Gayle Davis, Loyalty Award
Sam Burns, Loyalty
1986
Jo Ann Butler, Distinguished Alumna
Bobby Brooks, Loyalty
Bobby Newsom, Loyalty
Sandra Bennett, Loyalty
William Hunt, Loyalty
1985
Rex Chetham, Distinguished Alumni
James Dunnavant, Distinguished Alumni
Harriet Beyer, Loyalty
1984
Harold Murrell, Distinguished Alumni
1983
Bill Bass, Distinguished Alumni
Elizabeth Brett, Distinguished Alumni
1982
Billie Bass, Distinguished Alumni
1980
Nate Mitchell, Distinguished Alumni
1970 - 1979
1975
Bill Bass, Distinguished Alumnus
1974
Bill Bass, Distinguished Alumnus
1973
Hafford Leeman, Distinguished Alumnus
1971
Nannie McLemore, Distinguished Alumna
No Year
Eugene Hughes ’78, Distinguished Alumni

Choose any year to view previous Alumni Award Winners.

For a printable list of previous winners.

//]]>